Dažnai dalinuosi vaikiškų knygų rekomendacijomis. Tai bene mėgstamiausios rekomendacijos, kurias rašau, nes jos visuomet sulaukia jūsų susidomėjimo. Ir man be galo smagu, kad atrandate įdomias knygeles, kurias galite perskaityti savo vaikučiams. Labai dažnai po tais postais manęs klausiate patarimų, kaip sudominti vaikus knyga, kai kurios sakote, kad jūsų vaikučiams visiškai tai neįdomu. Surašiau keletą patarimų iš savo patirties. Visa tai darėme kartu su vyru ir nežinau ar šie veiksmai, ar kitos priežastys lėmė tai, kad kol kas mūsų vaikams knygos labai patinka. Manau, kad tikrai galima šiuos patarimus išbandyti, juk nieko nekainuoja, o jei pasiseks sužadinsite vaikų smalsumą ir parodysite koks nepaprastai įdomus gali būti pasaulis su knygomis.

  1. Jau su kelių mėnesių kūdikiu pavartykite knygas skirtas patiems mažiausiems, čežančias, skirtas lieti įvairias tekstūras ir pan.
  2. Kai vaikas jau pats pradeda judėti po kambarį, ropoti, palikite ant žemės šalia žaislų (jam pasiekiamoje vietoje) ir keletą knygelių, gali būti tos pačios čežančios, liečiamos, jau galima papildyti ir tokiomis, kurios skleidžia garsus, nes vaikas jau turės jėgos paspausti mygtukus.
  3. Vartykite knygas kartu su vaiku, atkreipkite dėmesį į paveiksliukus, pasakokite apie tai, kas patraukia vaiko dėmesį.
  4. Vartant knygas su pačiais mažiausiais tikrai nebūtina stengtis perskaityti visą tekstą, nes dažnai vaikai nesukoncentruos dėmesio pakankamai ilgai.
  5. Kai skaitote, neverskite vaiko būtinai išklausyti viską nuo pirmo iki paskutinio sakinio, žiūrėkite pagal situaciją, geriau iš kiekvieno puslapio paskaityti po sakinį ar du, svarbiausia, kad vaikui liktų gera emocija, o ne „REIKIA išklausyti iki galo“.
  6. Kad vaikui būtų įdomu kalbėkite apie iliustracijas, keiskite intonacijas.
  7. Renkantis knygą, svarbu, kad iliustracijos vaikui būtų patrauklios.
  8. Perkant knygas, pasitarkite su vaikui, parodykite 2-3 knygas ir leiskite išsirinkti, kuri jam atrodo įdomi (tai tinka ir visai mažučiams, nemokantiems kalbėti, jie išties rankytę į patinkančią knygą).
  9. Pirkite knygas, kurios atitinka vaiko amžių, kurios yra jam įdomios, čia nėra ta vieta, kurioje reikia lenktyniauti ir prieš kažką pasirodyti.
  10. Mažyliams iki 5 metų įdomiausios pasakos apie gyvūnus. Vaikai iki 5–erių metų tapatina save su gyvūnais, stengiasi būti panašūs į juos. Žinoma, tai individualu, tačiau verta pirmąsias knygas, kurias skaitysite rinktis būtent apie gyvūnus.
  11. Taip pat galima rinktis knygas, kurios yra skirtos ne skaitymui, o pažinimui, tyrinėjimui, pvz. „Surask Joną“, „Pabelsk į stebuklingą medį“, Pjeras labirintų detektyvas“ ir pan.
  12. Mums labai pasiteisino lentyna, kurioje knygutės sudėtos taip, kad vaikas galėtų pats jas išsirinkti ir paimti kada tik užsinori, kad matytų viršelį, o ne nugarėlę.
  13. Kol vaikas visai mažas svarbu parodyti, kad knyga ir jos skaitymas yra visuomet geras pasirinkimas. Kai vaikas pats atsineša knygą ir prašo ją pavartyti, visuomet atidedu darbus, atsisėdu pavartyti knygelę bent keletą minučių, taip parodau, kad ne tik vaikas, jo norai, bet ir knyga yra itin svarbu.
  14. Patys skaitykite vaikui matant (turiu omenyje knygas sau).
  15. Skaitykite vaikams kai jie žaidžia su kaladėlėmis, mašinėlėmis ar kt. ypač tais atvejais, kai jie neskiria dėmesio knygoms, skaitymas fone, juos šiek pratins prie istorijų klausymo.
  16. Išimkite didžiąją dalį žaislų iš kambario, palikite knygas ir keletą pačių įdomiausių ir naudingiausių žaisliukų, pamatysite, tuomet kambaryje bus lengviau atrasti knygeles.
  17. Ir visgi, jei vaikui tikrai neįdomu, jis prašo neskaityti, stumia knygą į šalį. Padėkite knygą į šalį, tam dar bus laiko, jums nereikia aplenkti kaimynės, kurios vaikas jau senų seniausiai domisi „rimtomis“ knygomis, pirmiausia svarbūs jūsų vaiko poreikiai ir interesai.

 

Jei kažką bandysite iš šių patarimų, būtinai parašykite ar pasiteisino, o jei turite savo minčių šia tema, taip pat kviečiu pasidalinti patirtimi ir mintimis.

Sėkmės!

 

Share: